Parastas la Mănăstirea Hadâmbu pentru schimonahul Serafim Bozariu

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 5, 2021   Autor: Constantin Ciofu

Slujba Parastasului a fost săvârşită de către arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, la mormântul celui pomenit, aflat în cimitirul aşezării monahale din Dealul Mare. Au participat părinţii din obştea monahală şi de la câteva parohii din apropierea mănăstirii. Pentru odihna sufletului schimonahului Serafim Bozariu s-au rugat şi membrii familiei, împreună cu pelerinii care au participat la Sfânta Liturghie. Părintele Vasile Ţarcă, misionar de caritate la Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Pădureni – Grajduri, a amintit de sfaturile pe care părintele Serafim le oferea oamenilor încercaţi de greutăţi. „Părintele Serafim îi încuraja pe toţi cei îndureraţi şi întristaţi. Le spunea oamenilor că dacă se vor ruga cu credinţă Mântuitorului şi Maicii Domnului vor primi ajutor. Îi învăţa pe oameni să se roage astfel: «Iisuse scump ajută-mă! Măicuţă Sfântă ajută-mă!». Această rugăciune simplă era plină de învăţătură dumnezeiască. Punându-ne nădejdea în Învierea lui Hristos, credem că vom găsi sufletul schimonahului Serafim în ceruri, acolo unde nu este nici durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţa cea fără de sfârşit”, a mai adăugat părintele Vasile Ţarcă.

Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a vorbit despre momentul în care părintele Serafim a răspuns chemării lui Dumnezeu pentru a intra în viaţa monahală: „Părintele Serafim a simţit chemarea lui Hristos, astfel că a părăsit lumea pentru a se închinovia în mănăstirea noastră. Înainte de tunderea în monahism, trăind în lume, a avut o viaţă închinată lui Dumnezeu. Deseori vin la mormântul părintelui, după ce mă închin la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului. Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească în lumina cerească”. Amintim că schimonahul Serafim Bozariu, vieţuitor în obştea Mănăstirii Hadâmbu din anul 2000, s-a mutat la cer pe 4 decembrie 2019. Slujba înmormântarii a fost oficiată pe 8 decembrie 2018, de către Înaltpreasfinţitul Calinic, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, în vremea slujirii ca Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. În anul 2014, a fost publicat volumul „Viaţa Părintelui Serafim între vedenii, vise şi realitate”, a cărui ediţie a fost îngrijită de către IPS Părinte Arhiepiscop Calinic. Părintele Serafim a fost iubit de mulţi credincioşi pe care i-a îndemnat mereu să aibă credinţă în puterea mijlocitoare a Maicii Domnului şi a sfinţilor.