Troița din sat

Viața parohiei Decembrie 7, 2012

În marginea satului Brăşăuţi, către Săvineşti, de la anul 1400 până la 1920 pe o suprafaţă de 3197 m.p. , a existat un cimitir.

În anul 1920 în centrul satului s-a construit biserica parohială, iar in spatele bisericii s-a format un nou cimitir. O parte dintre osemintele ce erau în vechiul cimitir au fost aduse în noul cimitir. De aceea am hotărât împreună cu enoriaşii ca pe locul fostului cimitir să construim o troiţă, iar în prima duminică după Adormirea Maicii Domnului să oficiem aici Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, pomenind pe toţi strămoşii din Brăşăuţi, ştiuţi şi neştiuţi.

Troiţa este ridicată, urmând ca în viitorul foarte apropiat să o şi pictăm.

După terminarea Sfintei Liturghii enoriaşii care participă la slujbă vor sta şi la masă, oferindu-li-se o gustare, ca o continuare a liturghiei aposolice, în numele şi pentru sufletele celor ce se odihnesc aici.