Preot Viorel Gabriel Donici

Preoți slujitori Decembrie 7, 2012

Mă numesc Donici Viorel-Gabriel şi sunt născut la data de 21 septembrie 1976. Sunt căsătorit din 22 octombrie 2000 cu Ionela Donici şi suntem binecuvantaţi cu un băiat de 8 ani şi jumătate.

După terminarea studiilor teologice am fost rânduit de Dumnezeu ca Preot Paroh la Parohia „Naşterea Maicii Domnului” din satul Brăşăuţi, comuna Dumbrava Roşie, judeţul Neamţ (01 august 2002).

În cei aproape zece ani de păstorie am încercat să realizez multe în parohia ce mi-a fost încredinţată şi am reuşit, împreună cu credincioşii, urmatoarele:

-am cumpărat mai multe rânduri de veşminte;

-am cumpărat sfinte vase;

-am completat cărţile de cult ce lipseau la strană;

-am cumpărat vesela de la A la Z pentru casa de prăznuire;

-am renovat casa parohială;

-am obţinut titlu de proprietate pentru terenurile agricole şi neagricole ce aparţin parohiei;

-suntem în demersuri pentru construcţia unei noi biserici (pentru că se impune);

-am format un cor de tineri; etc.

În plan duhovnicesc am încercat să nu fiu nici prea aspru, nici prea indulgent cu enoriaşii şi astfel cred că mi-am apropiat enoriaşii de sufletul meu. Frecvenţa la biserică este oarecum redusă, dar sper ca tot mai mulţi enoriaşi să înţeleagă că lipsa lui Dumnezeu înseamnă greutăţi pe pământ, iar în viaţa de apoi înseamnă iad.